
NEMZETI FILHARMONIKUS ZENEKAR
A Habsburg Birodalom zenéjéből
Læs mere
A Habsburg Birodalom zenéjéből
Læs mere
Ön egy múltbeli eseményre keresett rá. Kérjük, válogasson aktuális kínálatunkból a Jegy.hu keresőjében!
Last event date: Onsdag, 16. April 2025 19:00
Haydn, Mozart, Beethoven, a bécsi klasszikusok – mégis részei a Kárpát-medence zenetörtének, hiszen az ő életükben Bécs nemcsak politikailag, hanem kulturálisan is meghatározó volt Magyarország számára. De milyen volt ez a zenei kultúra? Érdekes képet kaphatunk arról, hogy mennyire nemzetközi volt a zene nyelve a 18. század végén és hogy bár a Habsburg Birodalom sem nyelvében, sem kultúrájában nem volt igazán egységes, az ott alkotó zeneszerzők kifejezetten egységet képviseltek. Mozart Párizsi szimfóniájában éppen annak lehetünk tanúi, ahogyan a francia közönség nem értette ezt a nyelvezetet, és mindenféle dacos kényszermegoldásokra kényszerítette Mozartot. Franz Krommer, születési nevén František Vincenc Kramář a mai Csehország területén született. Bécsben Beethoven kortársa volt, és mellette az egyik legnépszerűbb zeneszerző, aki Simontornyán és Pécsett is szolgált, így Krommer Ferenc néven is emlegetik. A pozsonyi születésű Johann Nepomuk Hummel a kor nagyjának fontos kötőszövete volt. Mozart ingyen tanította és házába fogadta, Haydn szintén pallérozta és zongoraszonátát írt neki, Beethovennel az idők során mély barátságot alakított ki, Salieri volt az esküvői tanúja. Zenéjében a fent említett pályatársak vonásait egyaránt megtalálhatjuk. Joseph Haydn életének nagy részét az Esterházyak szolgálatában töltötte, de zenéje mintaadó volt az egész birodalomban, sőt, még azon túl is.
Ezen az estén ők zenélnek, és zenéjükben visszacsengenek a hazai és külföldi – főleg francia – élmények.
A Nemzeti Filharmonikus Zenekar a francia hatást egy francia szólista-karmesterrel erősíti meg François Leleux személyében. Leleux 18 évesen lett a Párizsi Opera oboaművésze, majd a Bajor Rádió Szimfonikus Zenekarának szólistájaként folytatta pályafutását, jelenleg az Európai Kamarazenekarra koncertezik legtöbbet. Közreműködése által olyan karmesterrel lép fel a magyar zenei hagyományban jártas Nemzeti Filharmonikus Zenekar, aki a francia és német tradíciót is jól ismeri. A kifogástalan előadáshoz tehát minden adott.
ELŐADÓK:
Nemzeti Filharmonikus Zenekar
Nemzeti Filharmonikusok művészei:
Szabó Anita - fuvola
Horváth Béla - oboa
François Leleux - vezényel és oboán közreműködik
MŰSOR:
Mozart: D-dúr „Párizsi” szimfónia
Krommer: C-dúr kettősverseny fuvolára, oboára és zenekarra
Hummel: Bevezetés, téma és variációk oboára és zenekarra
Haydn: C-dúr „Medve” szimfónia
Richard Wagner PARSIFAL Színpadszentelő ünnepi játék három felvonásban, német nyelven, magyar, angol és német felirattal
A világon először a Madách Színház kapta meg a jogot, hogy non-replica változatban állítsa színpadra a Mamma Mia! musicalt. A bemutató 2014 augusztusában a Szegedi Szabadtéri Játékokon, szeptemberben pedig a Madách Színházban volt.
Ki ne ismerné Hamupipőke, az árva leány történetét, akit gonosz mostohája és mostohatestvérei elnyomnak, akinek arcocskáját összekormozzák, toprongyosan járatják, mégis ő nyeri el a herceg szívét? A Hamupipőke a világ egyik legismertebb története. Már az ókori Egyiptomban felbukkant, de kínai változata is ismert.
Az argentin politikai menekült szülők gyermekeként, Svédországban született José González a kétezres évek svéd popzenei hullámának egyik prominens dalszerző-énekese, aki…
Az Anconai szerelmesek kacagtatóan fordulatos, kedvesen pikáns, szellemes, zenés összekacsintás a hetvenes évek olasz slágereivel. Szerelem, slágerek, tánc, gegek, csipetnyi…
A Mágnás Miska a magyar operettirodalom egyik legsikeresebb műve, mely újra és újra repertoárra kerül zenés és prózai színházakban egyaránt.…
enhed(er) i kurven
total:
Tiden er udløbet. Start venligst forfra med at vælge billetter.